Udruga HERA

Održan okrugli stol u Bjelovaru u sklopu programa Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela

Vijesti

                      Dana, 8.lipnja 2022. godine u suradnji s Centrom za podršku i razvoj civilnog društva „Delfin“ Pakrac i Policijskom upravom Bjelovarsko-bilogorskom održan je okrugli stol na temu „Uloga policije u sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ u navedenoj Policijskoj upravi u sklopu programa „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“.

Sudionici okruglog stola bili su djelatnici/e Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske, djelatnice i volonterke Udruge “HERA”, djelatnica Delfina Pakrac te predstavnice udruge „Iris“ Bjelovar i SOS Rijeka. 

Dnevni red okruglog stola:

  • Uvodna pozdravna riječ – Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska, Goran Tomić, voditelj službe kriminalističke policije
  • Nives Jozić Kvastek, suradnica na programima, Ženska soba Zagreb – predstavljanje programa Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela
  • Ana Jedličko, policijska službenica Odjela za maloljetničku delinkvenciju i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji, Uprave kriminalističke policije – Uloga policije u sustavu podrške žrtvama kaznenih djela
  • Nikica Hamer Vidmar, voditeljica Službe za podršku žrtvama i svjedocima, Ministarstvo pravosuđa i uprave RH, Pojedinačna procjena potrebe žrtve
  • Mirjana Bilopavlović, koordinatorica Udruge Delfin Pakrac – Važnost međuresorne suradnje u sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela
  • Marina Švagelj Jažić, koordinatorica Udruge “HERA“ Križevci – Važnost međuresorne suradnje u sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela

Moderatorica okruglog stola bila  je Marina Švagelj Jažić. Nives Jozić Kvastek ispred Ženske sobe pričala  je o samom programu „Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela“, predstavila dosadašnja iskustva i rezultate rada. Naglasila je da dosadašnji rezultati rada „Mreže“ ukazuju na nužnost i korisnost kontinuiranog djelovanja „Mreže”. Ana Jedličko, govorila je o  ulozi policije u sustavu podrške žrtvama kaznenih djela.Također je govorila  o preventivnim mjerama, pilot projektu “Referiranje“  koji se provodi od 1. veljače 2022.g.  u kojem sudjeluje 7. policijska postaja Zagreb i Policijska uprava Koprivničko-križevačka.

Nikica Hamer Vidmar  govorila je o važnosti međusektorske  suradnje, suradnje sa nadležnim tijelima, županijskim timom i lokalnim timovima. Upoznaje sa  referiranjem izvan Republike Hrvatske o OPT-in  i OPT- out načinima, napominje da će se mijenjati direktiva i da će referiranje biti smjer u kojem će ići. Navodi primjer Velike Britanije koja ima za cilj da žrtve budu  100 % u kontaktu s OCD-a.

Mirjana Bilopavlović, koordinatoricu udruge Delfin Pakrac govorila je  o važnosti međuresorne suradnje u sustavu podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela, predstavila je  rad OCD-a Delfin Pakrac, program „Mreže“ i suradnju svih dionika.

Okrugli stol dio je aktivnosti  Programa “Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” kojeg provodi Ženska soba-Centar za seksualna prava u partnerstvu s 10 organizacija civilnog društva: Informativno pravni centar, Centar za podršku i razvoj civilnog društva „DELFIN“, DEŠA – Dubrovnik, S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja, Udruga „HERA“ Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (S.O.S. telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije), Centar za građanske inicijative Poreč, Udruga ZvoniMir i Ženska grupa Karlovac „KORAK“. Program se provodi uz financijsku podršku Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske.