Udruga HERA

Održan OKRUGLI STOL: Predstavljanje publikacije „Žrtve kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu – rezultati istraživanja i iskustva iz prakse“

Vijesti

Dana 18.svibnja 2023.  u prostoru PU Koprivničko-križevačke održan OKRUGLI STOL: Predstavljanje publikacije „Žrtve kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu – rezultati istraživanja i iskustva iz prakse“ u organizaciji Ženske sobe, Udruge “HERA” Križevci i PU Koprivničko-križevačke.
Cilj okruglog stola je bio predstaviti publikaciju koja sadrži rezultate provedenih istraživanja o položaju i pravima žrtava kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu. Istraživanja su sveobuhvatna i odnose se na različita područja kao što su npr. pitanje provedbe
pojedinačne procjene, upućivanje žrtava na prava i ostvarivanje prava sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, primjeni Zakona o novčanoj naknadi žrtvama kaznenih djela, ispitivanje žrtava putem audio-video uređaja i slično. U istraživanjima
su sudjelovali predstavnici i predstavnice policije, državnog odvjetništva, sudova, organizacija civilnoga društva, žrtve kaznenih djela i drugi relevantni dionici. Na okruglom stolu istraživanje zpredstavila
➢ Anamaria Drožđan-Kranjčec, mag. iur., Ženska soba.
U provedbi istraživanja i izradi publikacije sudjelovali su eminentni stručnjaci istručnjakinje koji se bave kaznenim procesnim pravom i pravima i položaju žrtava u kaznenom postupku: prof. dr. sc. Elizabeta Ivičević Karas, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Zoran Burić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dr.sc. Maja Mamula, Ženska soba, mr. sc. Ivana Eterović, Hrvatski pravni centar, Miren Špek, dipl. iur., Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Nives Jozić Kvastek, mag. soc., Ženska soba.