Sudjelovanje na dvodnevnom Međusektorskom treningu Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela

3.- 4.10.2024. sudjelovale smo u Termama Tuhelj na dvodnevnom Međusektorskom treningu Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela.
Teme treninga su bile: izmjena odredbi ZKP-a 2024.- mjere opreza, pokazatelji broja prekršaja i kaznenih djela kod nasilja u obitelji, Kontaminirani iskaz, Izazovi struke –  Ograničena dokazna snaga iskaza žrtve, Osobe s invaliditetom – specifičnosti rada i pravilno postupanje, zlouporaba snimke spolno eksplicitnog sadržaja, Uloga umjetne inteligencije u zaštiti žrtava obiteljskog nasilja.

Na treningu je sudjelovalo  70 sudionika predstavnika sudova, državnog odvjetništva, policije, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, odjela za podršku žrtvama i svjedocima, zavoda za socijalni rad i organizacija civilnog društva s područja Koprivničko-križevačke, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Požeško-slavonske, Bjelovarsko-bilogorske, Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske i Sisačko-moslavačke županije.

Trening je dio programa Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela. Organizacije  programa Mreže  koje su organizirale međusektorski  trening su CESI – SOS telefon i savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, Informativno-pravni centar iz Slavonskog Broda, Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Udruga “HERA“ Križevci-za zaštitu i promicanje ljudskih prava, Centar za podršku i razvoj civilnog društva „DELFIN“, S.O.S. Virovitica- savjetovanje, osnaživanje, suradnja.