Udruga HERA

Nastavlja se kampanja #JutrosSamStala

Vijesti

Nastavljamo s kampanjom #JutrosSamStala gdje donosimo rezultate ispitivanja javnog mnijenja i potreba roditelja maloljetne djece (Barada et al, 2022.) koji pokazuju da su glavni razlozi nepohađanja vrtića i jaslica: preuzimanje brige od strane roditelja (61% za jaslice i 47% za vrtiće), oslanjanje na bake i djedove (12% za djecu jasličke dobi i 15% vrtićke dobi), dok se ostali razlozi tiču dostupnosti jaslica i vrtića, slobodnih mjesta i visine cijene.
Razlozi nepohađanja programa cjelodnevnog boravka/nastave su: nepostojanje takvih programa (47% ispitanika), preuzimanje brige od strane roditelja ili baka i djedova (37%) dok je kod 10% ispitanika dijete nakon škole samo kod kuće.
Digitalni letak i istraživanje provedeni su u okviru projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske – prostori promjene” koji sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.