Udruga HERA

Kaznena djela protiv privatnosti

Vijesti

U okviru programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ ovaj mjesec krećemo s objavom informacija o kaznenim djelima protiv privatnosti.  Žrtve svih kaznenih djela imaju pravo na besplatnu pomoć i podršku.

Kaznena djela protiv privatnosti propisana su u Glavi XIV. Kaznenoq zakona.

Kaznena djela protiv privatnosti su narušavanje nepovredivosti doma i poslovnoq prostora (čl.141), povreda tajnosti pisarna i druqih pošiljaka (čl. 142), neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje(čl. 143), neovlašteno slikovno snimanje(čl. 144), zlouporaba snimke spolno eksplicitnoq sadržaja(čl. 144.a), neovlašteno otkrivanje profesionalnih tajni(čl. 145) i nedozvoljena uporaba osobnih podataka (čl. 146).

Pravo na privatnost odnosno pravo na zaštitu osobnog i obiteljskog života propisano je člankom 35. Ustava RH. Nastavno na zaštitu privatnosti, odnose se i odredbe članka 34. Ustava RH o nepovredivosti doma, članka 36. o slobodi i tajnosti dopisivanja i članka 37. o sigurnosti i tajnosti osobnih podataka.