Udruga HERA

Sudjelovanje na online radionici Specifičnosti u radu za ženama starije životne dobi u skloništima za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja

Vijesti

Dana 20. srpnja 2023. godine smo sudjelovale na online radionici “Specifičnosti u radu za ženama starije životne dobi u skloništima za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja” u organizaciji B.a.b.e. . Radionica je dio aktivnosti projekta puSHEd – Protect, Understand, Support: Help the Elderly kojeg provodi udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Gradom Zagrebom, Domom Duga Zagreb i Zakladom zajednički put te uz podršku Pučke pravobraniteljice, Udruge za podršku žrtvama i svjedocima i Europske socijalne mreže. Nasilje nad starijima je prisutno u više oblika, a jedna vrsta nasilja je i zanemarivanje starijih. Često su upravo žene žrtve nasilja, a najčešći počinitelji su suprug, sin ili kćer.  Stariji većinom trpe nasilje jer misle da ne zaslužuju bolje, a nekada ga ne prijavljuju iz straha. Nažalost, nasilje nad starijim osobama nije uvijek problem koji se prepoznaje na vrijeme, a jednako tako se i neadekvatno evidentira. Uz zanemarivanje, svakako je i problem ekonomskog nasilja. Pod ekonomskim nasiljem podrazumijeva se uskraćivanje i/ili oduzimanje financijskih sredstava, dovođenje žrtve u položaj da moli za novac, potpunu kontrolu financijskih sredstava od strane druge osobe i sl. Također, kao poseban segment ekonomskog nasilja kojem su starije osobe izložene javljaju se ugovori o  dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju.