Udruga HERA

Vijesti

U povodu obilježavanja Svjetskog dana suzbijanja trgovanja ljudima – 30. srpnja, u organizaciji Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske i nacionalnog koordinatora za suzbijanje trgovanja ljudima, održan je on-line skup tijekom kojeg je predstavljena evaluacija nacionalnog  referalnog sustava suzbijanja trgovanja ljudima, a rezultati evaluacije  će se koristit u  izradi novog nacionalnog strateškog dokumenta u ovom području.

Opća skupština Ujedinjenih naroda (UN) rezolucijom A/RES/68/192 proglasila je 30. srpnja Svjetskim danom suzbijanja trgovanja ljudima u cilju podizanja svijesti javnosti o ovom globalnom problemu. Trgovanje ljudima jedan je od najbeskrupuloznijih primjera kršenja ljudskih prava u svrhu stvaranja ilegalnog profita od njegove globalne rasprostranjenosti nije izuzeta niti jedna država na svijetu.

Obilježavanje Svjetskog dana suzbijanja trgovanja ljudima otvorio je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima, g. Boris Milošević, a uvodne govore održali su i ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske i nacionalni koordinator za suzbijanje trgovanja ljudima, g. Alen Tahiri, univ. spec. pol., Nj. E. g. Carlos Ruiz Gonzales, veleposlanik Kraljevine Španjolske za suzbijanje trgovanja ljudima te prof. dr. sc. Davor Derenčinović, predstojnik Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Akademije pravnih znanosti.

Evaluaciju nacionalnog referalnog sustava suzbijanja trgovanja ljudima prezentirao je doc. dr. sc. Aleksandar Maršavelski sa Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Na obilježavanju te predstavljanju evaluacije nacionalnog referalnog sustava suzbijanjatrgovanja ljudima sudjelovali su i predstavnici/e  tijela državne uprave, javnih ustanova, organizacija civilnog društva te predstavnici pravosudnih tijela kao i akademske zajednice.