Udruga HERA

Vijesti

U utorak 23. lipnja 2020. godine, organiziramo Okrugli stol Problem trgovanja ljudima u Hrvatskoj – provedba Nacionalnog plana za suzbijanje trgovanja ljudima

Okrugli stol će se održati u Razvojnom centru i tehnološkom parku Križevci u vremenu od 12.30 sati.

Trgovanje ljudima jedan je od najbeskrupuloznijih oblika kršenja ljudskih prava s ciljem stvaranja profita ili osobne koristi. To je globalni fenomen koji nije zaobišao ni Hrvatsku, koja je država odredišta, destinacije i tranzita žrtava trgovanja ljudima. Hrvatska izgrađuje sustav suzbijanja trgovanja ljudima već od 2002. godine međutim još uvijek ima puno prostora za poboljšanje njegovog funkcioniranja i usklađivanja rada svih nadležnih institucija, ministarstava, organizacija civilnog društva i drugih tijela koja sudjeluju u ovom sustavu. Također, oblici i načini trgovanja ljudima se mijenjaju te je potrebno stalno raditi na osvještavanju i edukaciji javnosti, stručnjaka i stručnjakinja te potencijalnih žrtava.

 Okrugli stol organiziraju Udruga “HERA“ Križevci i DOMINE Split u sklopu  projekta „HOP ON – uključi se“, s ciljem osvještavanja problema trgovanja ljudima među mladima i u široj javnosti. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Cilj okruglog stola je predstaviti zajednički projekt te naglasiti važnost suradnje institucija  i organizacija civilnog društva u svrhu zaštite žrtava trgovine ljudima.

Na okruglom stolu će  govoriti:

  • Kristinka Režek, Ured za Ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, zamjenica tajnice Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima,
  • Ivana Bertol, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Služba za zaštitu i promicanje prava socijalno osjetljivih skupina,
  • Dejan Dretar, Služba organiziranog kriminaliteta PNUSKOK-a, MUP-a
  • Nela Pamuković, Centar za žene žrtve rata – ROSA, Zagreb, članica Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima
  • Maja Gregurević, PU Koprivničko-križevačka
  • Mirjana Kučer, DOMINE Split
  • Dora Vrhovec Golub, Gradsko društvo Crvenog križa Križevci

Predstavnici/e govoriti će o problemu trgovanja ljudima i njegovom suzbijanju iz svog djelokruga rada.

Moderatorica okruglog stola Marina Švagelj Jažić, udruga “HERA“ Križevci.