Povodom obilježavanja 25. studenog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama udruga “HERA” u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Koprivničko –
križevačke županije organizira u četvrtak, 21.studenog javnu akciju na Gradskoj tržnici u Đurđevcu u vremenu od 10 do 12 sati.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenoga 1960. sestre
Patriu Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Sa 25.studenim počinje globalna kampanja “16 dana aktivizma
protiv nasilja nad ženama” koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta.
Kampanja “16 dana aktivizma” obuhvaća četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava:
25. studeni – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
3. prosinac – Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
6. prosinac – Godišnjica Montrealskog masakra
10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava
Prema poznatim podacima, u Hrvatskoj je svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena. Iz godine u godinu statistike pokazuju kako je sve više onih, koji trpe različite oblike nasilja.
Cilj javne akcije je osvještavanje javnosti o problematici nasilja nad ženama te kroz razgovor sa građanima/kama osigurati dostupne informacije o mogućnosti zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju nasilje. Tijekom javne akcije građani/ke moći će dobiti informacije o načinu prijave nasilja, gdje i kome se žrtve mogu obratiti, gdje dobiti savjet i podršku, te će se dijeliti leci i edukativni materijali svih sudionika u akciji.
Javna akcija održava se u sklopu programa “Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela” kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa.