U petak 06. studenog 2020.godine u prostoru udruge K.V.A.R.K. održana je jednodnevna edukacija vršnjačkih edukatora u sklopu projekta Za VEZe BEZ nasilja!.

Na edukaciji je  sudjelovalo 13 učenika/ca Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci. Projektom   Za VEZe BEZ nasilja!  želimo doprinijeti učinkovitoj prevenciji nasilja u partnerskim vezama među mladima te stvaranju nulte tolerancije na nasilje. Također unaprjeđenju suradnje organizacija civilnog društva i institucija u provođenju učinkovitih programa koji se bave prevencijom i sprječavanjem nasilja u partnerskim vezama mladih.

Kroz različite edukativne aktivnosti te praktična iskustva koja se stječu kroz školski život i i samostalno provođenje aktivnosti učenici/e će steći potrebna znanja, vještine i stavove kojima mogu pridonijeti razvoju i dobrobiti društva u kojem žive te pridonesu promicanju i aktivnome prakticiranju ljudskih prava, posebice jednakopravnosti spolova i prepoznavanju neprihvatljivih oblika ponašanja, te time pridonijeti kvaliteti svoga života i života drugih ljudi. Na edukaciji su se obrađivale teme nasilje u partnerskim vezama među mladima, nasilje u obitelji, dobre i loše veze, mitovi i činjenice o nasilju, prava u vezi, nenasilna komunikacija, protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji i drugo. Mladi koji su sudjelovali u edukaciji prenositi će znanja i vještine među svojim vršnjacima i tako postati promotori i edukatori humanosti i pravednosti, a isto tako provoditi će i određene aktivnosti i akcije u svojim školama koje će oni sami odabrati, na teme nenasilne komunikacije, kvalitetnih partnerskih veza među mladima i prevencije nasilja u vezama te druge aktivnosti koje doprinose nultoj toleranciji na nasilje.

Projekt  Za VEZe BEZ nasilja! provodi Udruga ”HERA” Križevci u partnerstvu sa Gimnazijom Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci i Turističko-ugostiteljskom i prehrambenom školom Bjelovar. Projekt je financijski podržan sredstvima  Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.