Udruga HERA

Vijesti

U utorak 4. lipnja u prostorijama Županijske uprave Povjerenstvo za ravnopravnost spolova organiziralo je tamatsku sjednicu povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece žrtava nasilja.  Međunarodni dan djece žrtava nasilja obilježava se svake godine 4. lipnja, kako bi se istaknula važnost zaštite prava djece i međunarodne borbe protiv nasilja nad djecom. Nasilje često zna biti i prikriveno i događa se ne samo u obitelji, već i u školama i na dječjim igralištima. Nasilje nad djecom javlja se u različitim oblicima – zanemarivanje djeteta, fizičko zlostavljanje, psihičko nasilje, seksualno iskorištavanje, nasilje putem interneta, pri čemu je veliki problem što se ono često ne prepoznaje na vrijeme pa izostaje odgovarajuća reakcija nadležnih, kako u dijelu podrške i pomoći djetetu tako i u dijelu utvrđivanja odgovornosti počinitelja.

Tematskoj sjednici su prisustvovali/e predstavnici/e većine dječjih vrtića s područja županije te predstavnici/e institucija i udruga.  Na tematskoj sjednici sudjelovala je i predstavnica “HERE” Križevci.  Uvodno izlaganje je imala Renata Glavica, učiteljica mentorica, a u interaktivnom dijelu su se uključile predstavnice vrtića. Tako su razmijenjena iskustva, ali i nova saznanja vezana uz probleme nasilja i ranoj dječjoj dobi. Naglasak  je bio i na potrebi učenja djece  toleranciji i prihvaćanju različitosti te međusobnog uvažavanja djece, a posebice onih koji imaju različite teškoće. Na sjednici su doneseni zaključci usmjereni na evidentnu potrebu osnivanja savjetovališta za roditelje, kao i edukacije roditelja u vrtićima te rješavanje problema vezanih uz nedostatak stručnjaka profila pedagoga i psihologa u vrtićima.  Potrebno je i kroz individualni pristup djetetu  reagirati na vrijeme, ali i edukacija odgajatelja/ica za detekciju i rješavanje problema nasilja.  Na kraju sjednice su vrtićima i udrugama podijeljene puzzle, koje je Povjerenstvo priredilo u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom “Bolje sutra”.