Udruga HERA

Vijesti

U ponedjeljak 25. studenog udruga HERA organizirala je u prostoru županije Koprivničko-križevačke  predavanje na temu seksualnog nasilja za članove/ice Županijskog međuresornog tima za prevenciju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.  

Predavanje je organizirano povodom obilježavanja 25.studenog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.  O važnosti obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama govorila je Marina Švagelj Jažić iz HERE Križevci, o iskustvima u radu policijskih službenika sa ženama žrtvama nasilja govorila je  Maja Gregurević, PU Koprivničko-križevačke, o iskustvu u radu Centra za žrtve seksualnog nasilja govorila je Anamaria Droždan-Kranjčec, Ženska soba, Zagreb.

Na predavanju su sudjelovali policijski službenici, djelatnice centara za socijalnu skrb, Zavoda za hitnu medicinu te Opće bolnice Koprivnica. Uvodno se svima prisutnima ispred Koprivničko-križevačke županije obratila pročelnica Upravnog odjela za socijalno-zdravstvene djelatnosti Željka Koluder-Vlahinja. 

Kontinuirani rad na edukaciji te senzibilizaciji javnosti o nasilju nad ženama bitan je aspekt cjelokupnog djelovanja u borbi protiv nasilja nad ženama s ciljem pomoći i podrške ženama koje su preživjele neki od oblika nasilja ili su izložene nasilju.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenoga 1960. sestre Patriu Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Sa 25.studenim počinje globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta, kampanja završava 10. prosinca.

Kampanja “16 dana aktivizma” obuhvaća četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava:

25. studeni – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

3. prosinac – Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

6. prosinac – Godišnjica Montrealskog masakra

10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava

Predavanje je dio aktivnosti projekta „Aktivno protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji” kojeg financijski podržava Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija.