Udruga HERA

Vijesti

Križevci, 23.11.2017. – povodom obilježavanja 25. studenog – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u četvrtak 23.studenog udruga “HERA” u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije organizirala je Javnu akciju na Gradskoj tržnici u Đurđevcu.

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenoga 1960. sestre Patriu Minervu Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.

Sa 25.studenim počinje globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta. Kampanja “16 dana aktivizma” obuhvaća četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava:

  • 25. studeni – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
  • 1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
  • 3. prosinac – Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
  • 6. prosinac – Godišnjica Montrealskog masakra
  • 10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava

Prema poznatim podacima, u Hrvatskoj je svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena. Iz godine u godinu statistike pokazuju kako je sve više onih, koji trpe različite oblike nasilja.

Cilj javne akcije bio je osvještavanje javnosti o problematici nasilja nad ženama te kroz razgovor sa građanima/kama osigurati dostupne informacije o mogućnosti zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju nasilje.

Tijekom javne akcije građani/ke dobili su informacije o načinu prijave nasilja, gdje i kome se žrtve mogu obratiti, gdje dobiti savjet i podršku, te su dijeljeni letci i edukativni materijali svih sudionika u akciji

Javna akcija provedena je uz financijsku podršku Mediterranean Women’s Fund.