Udruga HERA

Implementacija Istanbulske konvencije u Hrvatskoj

Vijesti

Porazno izvješće Vijeća Europe o implementaciji Istanbulske konvencije u Hrvatskoj.
Među najhitnijim preporukama jest hitno uvođenje termina rodno uvjetovanog nasilja u zakone i praksu.
Hrvatski sustav ne raspoznaje žrtvu od nasilnika, policija nerijetko privodi i muškarca koji mlati ženu i ženu koja mu kaže “Idiote, prestani”, sud kažnjava i nju i njega i na kraju ih oboje šalje na obavezni tretman za počinitelje nasilja: čak 25 posto polaznika takvog tretmana u jednom zagrebačkom domu za žrtve nasilja su žene.
Manje od 10 posto osuđenih nasilnika završi u zatvoru. Čak 83 posto svih zatvorskih kazni su uvjetne – iako je struka nebrojeno puta dokazala da takve kazne na nasilnike nemaju nikakvog učinka: među onima koji su morali u zatvor dvije trećine kazni bile su minimalne ili tek nešto više od toga. Prosječni postupak za seksualno nasilje u Hrvatskoj traje 41 mjesec, u 17,4 posto slučajeva počinitelji su osuđeni uvjetno ili na dobrotvorni rad, a 79,5 posto osuđenih za silovanje dobije kaznu manju od minimalne ili u visini donje trećine propisane skale kazni.