U okviru programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ od  14. veljače do  16. veljače 2018. godine, u organizaciji Ženske sobe, u Termama Jezerčica, održana je trodnevna osnovna edukacija za organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pomoći i podrške žrtvama kaznenih djela.

Na edukaciji su sudjelovale/i zaposlenice/i i volonterke/i  10 organizacija civilnoga društva koje u partnerstvu sa Ženskom sobom provode program: Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga “HERA” Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir. Na edukaciji su sudjelovale četiri predstavnice udruge HERA.

Treneri i trenerice na edukaciji su bile članice Ženske sobe dr.sc. Maja Mamula i Anamaria Drožđan Kranjčec te dipl.iur., Branka Žigante Živković, sutkinja Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske, dr.sc. Lana Peto Kujundžić, predsjednica odjela za mladež, Županijskog suda u Zagrebu, Ana Ergović Kuzmanović, voditeljica Ureda za podršku žrtvama i svjedocima na zagrebačkom Županijskom sudu u Zagrebu, Goran Arbanas, psihijatar i psihoterapeut na Klinici za psihijatriju Vrapče, Sanja Bezbradica, odvjetnica, Milena Čalić Jelić, pravnica Centra za suočavanje s prošlošću Documenta te Nikica Vidmar Hamer voditeljica Samostalne službe za podršku žrtvama i svjedocima Ministarstva pravosuđa.

Cilj edukacije je bio podići razinu znanja, vještina i kompetencija predstavnica/ka organizacija civilnog društva koji će pružati pomoć i podršku žrtvama i svjedocima kroz pružanje osnovnih informacija i emocionalne potpore, psihosocijalne i savjetodavne pomoći, pratnjom na sud i druge relevantne institucije te kroz druge oblike usluga u 13 županija u kojima nisu osnovani odjeli za podršku žrtvama i svjedocima odnosno u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, Brodsko – posavskoj, Dubrovačko – neretvanskoj, Istarskoj, Karlovačkoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Ličko-senjskoj, Požeško-slavonskoj, Šibensko-kninskoj,  Virovitičko-podravskoj, Varaždinskoj i  Međimurskoj županiji.

Trodnevna edukacija dio je programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“  kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske. Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa, a partnerske organizacije na projektu su:  Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir.