Udruga HERA

Vijesti

Tijekom aktualnih mjera prevencije u trenutnoj situaciji koronavirusa, psihološka dobrobit i fizička sigurnost posebno su ugroženi kod marginaliziranih i ranjivih skupina. Zbog navedenih mjera, žene i djeca su trenutno prisilno zatvoreni s počiniteljima nasilja, a mnogima je onemogućen pristup adekvatnoj pomoći. Određene metode i rituali poput povremenog izlaska iz obiteljskog doma, na posao, u školu ili u kupnju, kojima su žrtve nasilja do sada pokušale olakšati svoj svakodnevni život, trenutno su nedostupni.

Uz to, mnoge žrtve se pribojavaju uspostaviti kontakt s pružateljima pomoći, zbog opasnosti da će ih počinitelj čuti ili vidjeti.

Rizik od pojave nasilja nad ženama i u obitelji te rizici za život i sigurnost žena i djece žrtava nasilja su višestruko uvećani.

Rizici nisu ograničeni samo na obitelji gdje je nasilje i prije postojalo, jer osim stresa zbog izoliranosti, strah zbog nesigurnosti posla i financijskih problema, kao i  prekomjerna konzumacija alkohola, također povećavaju rizike i  vjerojatnost nasilja.

Preporuke za prijatelje/obitelj žrtava obiteljskog nasilja za vrijeme pandemije koronavirusa:

  • Ako poznajete osobu koja je žrtva obiteljskog nasilja ili je u riziku od istog, pokušajte uspostaviti diskretnu komunikaciju s njom putem društvenih mreža, kako biste provjerili i pratili njezinu situaciju
  • Pritom se nemojte referirati na njezinog partnera tj. počinitelja, ako niste sigurni da je taj komunikacijski kanal zaštićen i dostupan samo žrtvi
  • Većini žrtava obiteljskog nasilja u najvećoj mjeri potrebna je vaša emocionalna podrška. Saslušajte ih bez osude i uvažite njihove osjećaje. Tako ćete umanjiti njihovu izoliranost
  • Uputite ih na mogućnost kontaktiranja SOS telefona i Savjetovališta za žrtve nasilja
  • Ako dobijete informaciju o neposrednoj životnoj ugrozi žrtve obiteljskog nasilja te ozbiljnim pretrpljenim ozljedama, kontaktirajte nadležnu policijsku upravu te pozovite hitnu medicinsku pomoć

 

SOS telefon

za žrtve nasilja radnim danom od 8 – 20h

048 – 711 -077

—–

Savjetovalište

048 – 271 -335