Danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

 

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenoga 1960.  sestre Patriu Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.

Sa 25.11.  počinje akcija “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” kao globalna kampanja koju obilježava 1.700 organizacija u preko 100 država svijeta.

Kampanja “16 dana aktivizma” obuhvaća četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava:

25. studeni – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama
1. prosinac – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
3. prosinac – Međunarodni dan osoba sa invaliditetima
6. prosinac- Godišnjica Montrealskog masakra
10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava

Svaka treća žena će tijekom svog života biti žrtvom nekog oblika nasilja.Prema poznatim podacima, u Hrvatskoj je svakih 15 minuta zlostavljana jedna žena. Iz godine u godinu statistika pokazuju kako je sve više onih, koji trpe fizičko, seksualno, emocionalno , ili ekonomsko zlostavljanje.

Veliki broj nasilja nad ženama ostaje neregistriran zbog straha od prijavljivanja nasilnika. Pojedina istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godina prije nego što konačno odluče potražiti pomoć.

Nasilje nije privatna stvar već problem svih nas i društva u kojem živimo.

Recimo NE NASILJU.