U petak 22. studenog predstavnica udruge HERA Križevci sudjelovala je na međusektorskoj eduakciji o nasilju nad ženama i femicidu.

Jednodnevna edukacija organizira se u okviru projekta „Izgradnja učinkovitije zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama“ kojeg financira Europska unija u okviru Programa o pravima, jednakosti i građanstvu EU-a. Nositeljica projekta je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske u partnerstvu sa Ženskom sobom. Pridruženi partneri/ce na projektu su Pravosudna akademija, Policijska akademija Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Hrvatsko novinarsko društvo. Projekt sufinanciraju Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Agencija za elektroničke medije i Grad Zagreb.

Osnovni cilj jednodnevne edukacije bio je jačanje međusektorske suradnje na problematici nasilja nad ženama, pogotovo problema femicida, kao i otvaranje razgovora o učinjenim pozitivnim pomacima i predstojećim koracima.

Edukacija je namijenjena predstavnicima i predstavnicama nadležnih tijela, institucija i organizacija civilnog društva koji se u svakodnevnom radu susreću s problematikom nasilja nad ženama i femicida.

Izlagači/ce na edukaciji bili su:

• dr.sc. Maja Mamula, Ženska soba, članica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, Nasilje nad ženama – situacija u Hrvatskoj: učinjeni pozitivni pomaci i predstojeći koraci;
  • Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Republike Hrvatske, Višnja Ljubičić, Femicid – kako učiniti problem vidljivijim;
  • dr.sc. Lana Peto Kujundžić, Županijski sud u Zagrebu, članica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, Pravna legislativa u zaštiti žena žrtava nasilja;
  • Suzana Kikić, Policijska akademija, Pojedinačna procjena potreba žrtve za posebnim mjerama zaštite;
  • Vesna Nađ, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba