Udruga HERA

Vijesti

U organizaciji Centra za podršku i razvoj civilnog društva  „DELFIN“ Pakrac 12.04.2022.godine održan je u Požegi u Gradskoj knjižnici okrugli stol „Uloga policije u sustavu podrške žrtvama kaznenih djela“. Sudjelovali su policijski službenici Policijske uprave požeško-slavonske, predstavnici Centra za socijalnu skrb, Obiteljskog centara, Općinskog državnog odvjetništva u Požegi, Prekršajnog odjela Općinskog suda u Požegi, Udruge slijepih Grada Požege i Požeško-slavonske županije, Udruge HERA Križevci, Ženska soba-Centar za seksualna prava, Udruge za podršku žrtvama i svjedocima-Nacionalni pozivni centar, Udruge Humanum i volonteri.
U vezi s temom okrugloga stola prisutnima su se obratili Nikica Herman Vidmar iz Ministarstva pravosuđa i uprave, Ana Jedličko iz Ravnateljstva policije, Marina Švegelj Jažić iz Udruge “HERA” Križevci, Nives Jozić Kvastek iz Ženske sobe-Centar za seksualna prava, Mateja Meštrović iz Nacionalnog pozivnog centar i Goran Matijević iz Policijske uprave Požeško-slavonske.
Tijekom zajedničkog rada naglašeno je da su u većini slučajeva žrtve žene, te je objašnjeno kako se pokreće postupak zaštite, kako žrtve nasilja mogu ostvariti pravo na novčanu naknadu i na psihološku pomoć, te koristiti pravo žrtve na pratnju osobe od povjerenja tijekom cijelog kaznenog postupka. Nadalje je naglašeno kako se žrtve i svjedoci mogu obratiti i anonimno na besplatni broj 116 006 Nacionalnog pozivnog centra. Na kraju je istaknuto kako se samo zajedničkim naporima i proaktivnim pristupom svih dionika sustava podrške može napraviti kvalitetan pomak u radu s krajnjim korisnicima-žrtvama kaznenih djela.