Udruga HERA

Sudjelovanje na predstavljanju publikacije “Žrtve kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu – rezultati istraživanja i iskustva iz prakse”

Vijesti

21. veljače 2023. godine sudjelovale smo u organizaciji Ženske sobe  na okruglom stolu koji je održan u Hotelu Westin povodom Europskog dana žrtava kaznenih djela s ciljem predstavljanja publikacije “Žrtve kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu – rezultati istraživanja i iskustva iz prakse”. U publikaciji su opisani rezultati osam provedenih istraživanja o položaju i pravima žrtava kaznenih djela u hrvatskom kaznenopravnom sustavu. Istraživanja su sveobuhvatna i odnose se na različita područja kao što su npr. pitanje provedbe pojedinačne procjene, upućivanje žrtava na prava i ostvarivanje prava sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, primjeni Zakona o novčanoj naknadi žrtvama kaznenih djela, ispitivanje žrtava putem audio-video uređaja i slično. U istraživanjima su sudjelovali predstavnici i predstavnice policije, državnog odvjetništva, sudova, organizacija civilnoga društva, žrtve kaznenih djela i drugi relevantni dionici. Okrugli stol organiziran je u sklopu projekta „Organizacije civilnoga društva kao ključni akteri u standardizaciji sustava za podršku žrtvama i svjedocima/kinjama kaznenih djela“.