Udruga HERA

Vijesti

Od 23. do 25. listopada sudjelovale smo  u Konvencijskom centru Solaris u Šibeniku na Konferenciji  Civilno društvo 2030:HR-EU_Euro-Mediteran u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Svečano otvorenje započelo je 23. listopada  uvodnim pozdravima ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije g. Marka Pavića, ravnateljice Ureda za udruge Vlade RH gđe Helene Beus, predsjednika Upravnog odbora g. Dražena Vikić- Topića i upraviteljice Nacionalne zaklade gđe Cvjetane Plavša-Matić.

Cilj Konferencije je bio postaviti osnovu za daljnji razvoj civilnoga društva u novom desetljeću – do 2030. godine kako u Republici Hrvatskoj tako i na razini Europske unije te na Euro-Mediteranu. Izazovi s kojima se susreću gotovo sve zemlje u Europi i međunarodnoj zajednici stavljaju pred organizirano civilno društvo potrebu promišljanja vizije daljnjeg društvenog (i ekonomskog) razvoja te novih modela međusektorske suradnje koji će osigurati holistički pristup održivosti od lokalnih zajednica pa sve do planeta Zemlje.

Poslije svečanog otvorenja uslijedili su uvodni paneli o budućnosti civilnoga društva, mogućnostima ESI fondova u novom razdoblju i potencijalima europskih programa mobilnosti o čemu su govorili: g. Marko Pavić, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, gđa Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU te gđa Đordana Barbarić, predsjednica udruge MoSt. Kraj prvog dana konferencije završio je umrežavanjem i povezivanjem sudionika Konferencije.

Drugi dan Konferencije započeo je uvodom upraviteljice Nacionalne zaklade Cvjetane Plavša-Matić o viziji razvoja civilnoga društva do 2030. godine te će se potom održati posebni programi izobrazbe te savjetovanja o strateškom okviru za daljnji razvoj civilnoga društva te oblicima podrške civilnom drustvu u idućem desetljeću. Predavači su  bili g. Colin Habberton iz organizacije Relativ (Južnoafrička Republika), g. Ante Loboja iz Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta te predstavnici Ureda za udruge i Nacionalne zaklade.

Treći dan Konferencije započeo je  s nastavkom posebnih programa izobrazbi nakon kojih se održao plenarni završetak Konferencije na kojem  se razgovaralo o zaključcima.