Udruga HERA

Vijesti

U okviru programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“ dana 25. i 26. veljače 2019. godine se, u organizaciji Ženske sobe, u Zagrebu, Hotel Panorama, održana je dvodnevna tematska edukacija za organizacije civilnog društva koje se bave pružanjem pomoći i podrške žrtvama i svjedocima/kinjama kaznenih djela.

Edukaciju je facilitirala članica Ženske sobe Anamaria Drožđan Kranjčec, dipl.iur. Prvi dan edukacije započeo je predavanjem Suzane Kikić, Policijska akademija, koja je sudionicima/ama predstavila pojedinačnu procjenu potrebe žrtava kaznenih djela sukladno nacionalnim i europskim regulativama.

Nakon toga je Branka Žigante Živković, dipl. iur., sutkinja Visokog prekršajnog suda u Zagrebu predstavila novi Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji kroz primjere u praksi i što nam donosi Istanbulska konvencija, izazovi u implementaciji i predstojeći koraci. Anamaria Drožđan Kranjčec, dipl.iur., pobliže je objasnila zaštitu žrtava neprijavljenih kaznenih djela kroz vježbu i primjere iz prakse.

Drugi dan edukacije započeo je predavanjem koordinatorice Ženske sobe Maje Mamule o predrasudama u radu sa žrtvama i kako ih prepoznati. Psihologinja i voditeljica Centra za žrtve seksualnog nasilja u Ženskoj sobi, Senka Sekulić Rebić održala je predavanje o komunikacijskim vještinama kao preduvjet pružanja pomoći i podrške, u sklopu kojeg je Antonija Hojt Ilić, socijalna pedagoginja ispred Ženske sobe sa sudionicima/ama održala vježbu komunikacijskih vještina.

Ana Ergović Kuzmanović, voditeljica Ureda za podršku žrtvama i svjedocima na zagrebačkom Županijskom sudu u Zagrebu, održala je predavanje na temu interakcije i način komuniciranja u okviru državnih službi te je kroz primjere iz direktnog rada sudionicima/ama pobliže približila ovu temu. Psihologinja Jasna Belamarić je kroz puno praktičnih primjera sudionicima/ama održala predavanje o načinu komuniciranja s neugodnim korisnicima/ama.

Dvodnevna tematska edukacija dio je programa „Mreža podrške i suradnje žrtvama i svjedocima kaznenih djela“  kojeg financijski podržava Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske. Ženska soba – Centar za seksualna prava je nositeljica programa, a partnerske organizacije na projektu su:  Udruga za podršku žrtvama i svjedocima; Centar za građanske inicijative Poreč; Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN; DEŠA – Dubrovnik; Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava; Informativno pravni centar; Ženska grupa Karlovac KORAK; S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja; SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko – zagorske županije, Zagorje; Udruga ZvoniMir Knin.